Academy Members by Department

Anatomy
  • Rohde, Dana (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Topp, Kimberly (also in Physical Therapy & Rehabilitative Sciences Department)
Anesthesia and Perioperative Care
  • Sullivan, Kristina, Department Representative, Matched Endowed Chair Holder
  • Bogetz, Marty (Sustaining Member)
  • Brzezinski, Marek
  • Pardo, Manny
Biochemistry & Biophysics
  • Fulton, Tracy (Department Representative, Academy Endowed Chair Holder)
  • Hyland, Kathy
Cellular & Molecular Pharmacology
  • Kruidering, Marieke (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
Dermatology
  • Shinkai, Kanade (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Mathes, Erin
Emergency Medicine
  • Banh, Kenny
  • Chin, Rachel
  • Duong, David
  • Gelb, Alan
  • Sawtelle Vohra, Stacy
  • Tabas, Jeff (Sustaining Member)
  • Weichenthal, Lori
Epidemiology and Biostatistics
  • Rutherford, George, Department Representative, Matched Endowed Chair Holder
Family & Community Medicine
  • Saba, George, Department Representative, Matched Endowed Chair Holder
  • Wortis, Naomi, Department Representative, Matched Endowed Chair Holder
  • Adler, Shelley
  • Ciccarone, Dan (Sustaining Member)
  • Gomez, Ivan
  • Khayam-Bashi, Shieva
  • Muller, Jessica (Sustaining Member)
  • Shore, Bill (Sustaining Member)
  • Vener, Margo (Sustaining Member)
Medicine
  • Chang, Anna (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Satterfield, Jason (Academy Endowed Chair Holder)
  • Schwartz, Brian (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Peterson, Michael (Site Representative, Sustaining Member)
  • Afshar, Nima
  • Babik, Jennifer
  • Baron, Robert
  • Chin-Hong, Peter
  • Chou, Calvin
  • Connor, Denise
  • Cooke, Molly
  • Cornett, Patricia
  • Dandu, Madhavi
  • Darden, Ivy
  • Davis, Denise
  • Dhaliwal, Gurpreet
  • Feldman, Mitchell
  • Fernandez, Alicia
  • Garlin, Amy
  • Guy, Michelle
  • Harleman, Elizabeth
  • Harper, Mike
  • Hauer, Karen
  • Horton, Claire
  • Hsu, Gerald
  • Irby, David (Sustaining Member)
  • Julian, Kathy
  • Lai, Cindy
  • Lampiris, Harry
  • Laponis, Ryan
  • Le, Phuoc (also in Pediatrics Department)
  • Leard, Lorri
  • Lucey, Catherine
  • Mazotti, Lindsay
  • Mills, Lynnea
  • Monash, Bradley (also in Pediatrics Department.)
  • Narayana, Sirisha
  • Nye, Heather
  • O'Sullivan, Patricia (also in Surgery Department)
  • Papadakis, Maxine (Sustaining Member)
  • Pearson, Meg
  • Rabow, Mike
  • Ranji, Sumant
  • Rennke, Stephanie
  • Riegels, Nardine
  • Rivera, Josette
  • Sehgal, Niraj
  • Sewell, Justin
  • Sharpe, Brad
  • Shunk, Rebecca
  • Teherani, Arianne
  • Thomas, Larissa
  • Wamsley, Maria
  • Winston, Lisa
  • Zimmerman, Leslie
  • Ziv, Tali
Neurological Surgery
  • Aghi, Manish
Neurology
  • Cornes, Susannah (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Poncelet, Ann (Department Representative, Academy Endowed Chair Holder)
  • Alving, Loren
  • Douglas, Vanja
  • Josephson, Andy
  • Lomen-Hoerth, Catherine
  • Lowenstein, Dan (Sustaining Member)
  • Smith, Wade (Sustaining Member)
Obstetrics, Gynecology & Reproductive Sciences
  • Jackson, Rebecca (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Autry, Meg (Sustaining Member)
  • Chen, Lee-may
  • Korn, Abner
  • Robertson, Patty (Sustaining Member)
  • Sawaya, George
  • Steinauer, Jody
  • Whetstone, Sara
Ophthalmology
  • Duncan, Jacque
Orthopaedic Surgery
  • Schroeder, Nicole (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
Otolaryngology-HNS
  • Goldberg, Andy (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Murr, Andy
  • Pletcher, Steven
Pathology
  • Ramachandran, Rageshree (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Margeta, Marta
  • Sanchez, Henry
Pediatrics
  • Fiore, Darren (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Kuo, Anda (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Rosenbluth, Glenn (Academy Endowed Chair Holder)
  • Kinman, Renee
  • Laves, Ellen
  • Le, Phuoc (also in Medicine Department)
  • Loeser, Helen
  • Long, Michele
  • Marbin, Jyothi
  • Marmor, Andrea
  • Martinez, Alma (Sustaining Member)
  • McNamara, Meg
  • Miller, Carol (Sustaining Member)
  • Monash, Brad (also in Medicine Department)
  • Partridge, Colin (Sustaining Member)
  • Stewart, Christopher
  • van Schaik, Sandrijn
  • Yang, Serena
Physical Therapy & Rehabilitative Sciences
  • Fitzsimmons, Amber (Department Representative)
  • Topp, Kimberly  (also in Anatomy Department)
Physiology
  • Mitrovic, Igor (Sustaining Member)
Psychiatry
  • Hung, Erick (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Azzam, Amin
  • Daroff, Rob
  • Elkin, David
  • Hasser, Caitlin
  • Jull-Patterson, David
  • Lee, Kewchang
  • Li, Descartes
  • Peterson, Alissa
  • Rose, Demian
  • Tong, Lowell (Sustaining Member)
Radiology and Biomedical Imaging
  • Webb, Emily (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • McCowin, Marcia (Sustaining Member)
Surgery
  • O'Sulllivan, Patricia (also in Medicine Department) (Department Representative, Matched Endowed Chair Holder)
  • Campbell, Andre
  • Kim, Edward
Preventive and Restorative Dental Sciences - SOD
  • Vaderhobli, Ram (Department Representative)
  • Hughes, Sara
Orofacial Sciences - SOD
  • Xenoudi, Pinelopi
Family Health Care Nursing - SON
  • Kuo, Angel (Department Representative)
Community Health Systems - SON
  • Saxe, JoAnne (Department Representative)
Clinical Pharmacy - SOP
  • MacDougall, Conan (Department Representative)
  • Bourdet, Sharya
  • Youmans, Sharon